PERFECTIONISM: CURSE OR ADVANTAGE?

January 14, 2017

Perfekcjonizm to postawa człowieka, która stawia dokładność wykonywanych czynności na najwyższym miejscu. Nadmierny perfekcjonizm niestety uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wszystko musi być dopracowane w 100%. Jeżeli nie jest, cała praca idzie na marne. Znając z autopsji ten problem, zaczynam zastanawiać się czy jest to zaleta, czy przekleństwo. Perfekcjonista to z reguły osoba ułożona, wykonująca wszelkie czynności bardzo precyzyjnie, ale jest oczywiście ambitna. Takie nastawienie pozwala dążyć do samorozwoju, a tym samym do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Gdy wyjeżdżam gdzieś dalej poza swój mały kącik domowy, tworzę plan, który jasno obrazuje co zwiedzę i kiedy, więc potrafię wtedy dokonać dobrej organizacji własnych koncepcji. Każdy szczegół decyduje o efekcie końcowym.
Bycie perfekcjonistą to również uczucie obawy, że daną czynność może się nie wykonać dobrze, przez co siedzi się nad tym zdecydowanie dłużej niż powinno. Nie skupia się też na rzeczach najważniejszych. Czasami czuję, że nie robię coś wystarczająco dobrze, więc tracę jakąkolwiek motywację.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy perfekcjonizm to dobra,  czy zła postawa. Część ludzi może pochwalić to stanowisko, część - negatywnie ocenić. Co o tym sądzicie?

You Might Also Like

44 komentarze

 1. Zgadzam się, ciężko jednoznacznie określić perfekcjonizm jako wadę lub zaletę. Ja sama jestem straszną perfekcjonistką, i zgadzam się, że czasami to jest naprawdę irytujące....
  http://wiktoriazuk.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. Jestem perfekcjonistka i często jest to bardzo kłopotliwe :(
  www.blog017.blogspot.com // wróciłam do blogowania :)

  ReplyDelete
 3. Cute pictures, have a good weekend
  http://elegant-e.blogspot.com/
  https://www.instagram.com/elegant_e_blog/

  ReplyDelete
 4. Ja nie jestem perfekcjonalistką, ale mimo tego staram się robić wszystko na najwyższym poziomie :)

  weronikajankowska.pl

  ReplyDelete
 5. Nie jestem perfekcjonistką.
  Ale i tak wszystko ma swoje wady i zalety, aczkolwiek nie jest mi źle nie być nią :)

  http://live-telepathically.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. Jestem perfekcjonistką, ale staram się podchodzić do tej cechy ze zdrowym rozsądkiem - staram się nie popadać w rozpacz, kiedy coś nie wychodzi ;) I myślę, że perfekcjonizm jest dobrą cechą, o ile umie się nad nim panować.
  Mój blog :)

  ReplyDelete
 7. Ja jestem perfekcjonistkką i bardzo mnie to wkurza.. Gdy zrobię cokolwiek, zastanawiam się potem 30min, czy aby dobrze jest to zrobione, nie trzeba poprawek itd.. Można siwieć :c


  rilseee.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. Ja też jestem perfekcjonistką, chociaż pracuję nad tym, by odpuszczać w mniej istotnych sprawach.
  Mój blog
  Kanał na YT

  ReplyDelete
 9. Jestem perfekcjonistką i myślę, że jest to bardziej zaleta niż wada. Moje czynności są dopracowane, czego niekiedy zazdroszczą mi inni. Niestety zbyt często skupiam się na szczegółach, które, teoretycznie, nie miałyby większego znaczenia.
  Piękne zdjęcia ♥
  http://juliakordiak.blogspot.com/

  ReplyDelete
 10. Według mnie nie jest dobrze być perfekcjonistką , to niszczy w pewnym sensie całe Twoje życie. Musisz być zawsze ta najlepsza , a jak się to nie uda to się załamujesz... nie warto w to brnąć w końcu nikt nie jest ideałem. Super zdjęcia ♥!
  http://xgabisxworlds.blogspot.com/

  ReplyDelete
 11. Very nice pics! Have a lovely Day! ������

  ReplyDelete
 12. Moim zdaniem perfekcjoznim to dobra postawa. Perfekcjonista zawsze wszystko ma zaplanowane i dopracowane w każdym szczególe. Lubię mieć wszystko tak zoorganizowane, ale zawsze brak mi czasu na te czynności.

  malusiawerusia.blogspot.com

  ReplyDelete
 13. Jestem perfekcjonistką i myślę, że mogę powiedzieć-niestety nią jestem.
  Albo się za coś zabieram i robię to najlepiej jak mogę albo nie robię tego wcale.
  Często jest tak, że mimowolnie układam sobie jakiś plan i wystarczy najdrobniejsza rzecz, która nie idzie po mojej myśli i już wcale nie mam ochoty tego robić. Czasami trzeba wrzucić na luz i przestać tworzyć gotowe scenariusze.

  blog-klik

  ReplyDelete
 14. Czy ja jestem perfekcjonistką ? W pewnym stopniu myślę, że tak. Wszystko musi być po mojemu i jak się za coś zabieram to nie ma roboty na ,, odwal się ". Czasem to jest uciążliwe, ale nie zawsze :) Bardzo ładne zdjęcia !

  ns-w-zwierciadle.blogspot.com

  ReplyDelete
 15. Czasami to faktycznie jest uciążliwe, ale jeśli umiemy sobie dozować perfekcjonizm w odpowiednich dawkach to nie jest tak źle. W takim przypadku to bardziej zaleta niż wada. :)

  Pozdrawiam,
  http://kozlovskaiza.blogspot.com/

  ReplyDelete
 16. Świetne zdjęcia! :)
  Pozdrawiam ♥
  http://rikaa-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 17. ja jestem perfekcjonistką :) hmm w sumie nie wiem czy to zaleta czy wada, tak jak każda cecha ma swoje dobre i złe strony:)

  http://karik-karik.blogspot.com/

  ReplyDelete
 18. Ja może nie na temat wpisu, którego treść mnie zaciekawiła i sama się zastanawiam czy perfekcja jest taka dobra zawsze.. - ja o Takich włosach! Wyglądają pięknie i ślicznie w takim cięciu wyglądasz :)  W wolnej chwili zapraszam do siebie:
  Mój blog - NKFN.pl 💙

  ReplyDelete
 19. Ja z jednej strony jestem leń a z drugiej jestem perfekcjonistką :D Jeżeli jakiś detal mi nie pasuje w wykonanej przeze mnie pracy to mnie to bardzo drażni :P


  Kochana, wpadnij proszę do mnie na chwilę i daj znać, co sądzisz o jakości zdjęć :)

  ReplyDelete
 20. Perfekcjonizm to dla mnie własnie coś między wadą, a zaletą. Sama nie należę do typowych perfekcjonistów, jednak moja chora ambicja do niektórych rzeczy jest do tego porównywalna, więc sama nie wiem. Poruszyłaś ciekawy temat.

  luska-everywhere

  ReplyDelete
 21. Dla Twojego pracodawcy perfekcjonizm na pewno będzie zaleta, ale w życiu codziennym jest uciążliwy.

  Pozdrawiam - http://izabiela.pl/

  ReplyDelete
 22. Moim zdaniem perfekcjonizm czasami jest dobry i przydatny a czasami uciążliwy - wszystko zależy od sytuacji i osoby :)

  ab-photographs.blogspot.com

  ReplyDelete
 23. Sądzę, że trzeba znaleźć coś pośrodku, bo zarówno nadmiar jak i nie dobór perfekcjonizmu szkodzi ;)
  http://my-natalias-place.blogspot.com/

  ReplyDelete
 24. Wydaję mi się, że w perfekcjonizmie trzeba znaleźć jakiś złoty środek, bo i nadmiar i jego brak jest zły :) Zdjęcia prześliczne!
  Pozdrawiam,
  http://nellanellstyle.blogspot.com/

  ReplyDelete
 25. Ja osobiście dążę do perfekcji ale nie za wszelką cenę, uważam, ze robienie czegoś na pół gwizdka jest bez sensu, więc albo daję z siebie 100% albo nie robię tego wcale :)

  ReplyDelete
 26. Mi właśnie brakuje perfekcjonalizmu a czasami przydałaby się taka cecha, dopracowane rzeczy mogą zostać bardziej zauważone i docenione :) ps. robisz świetne zdjęcia
  http://nazywamsiemilena.blogspot.com/

  ReplyDelete
 27. Jak mówią, co za dużo to nei zdrowo. Według mnie warto być profesjonalistą, ale nie do przesady. Jak za bardzo się nakręcimy możemy tylko się załamać i pomyśleć że nie daliśmy rady, a tak naprawdę postawiliśmy sobie za wysoki cel.
  pozdrowionka,
  Mój BLOG

  ReplyDelete
 28. Ja nie należę do perfekcjonistów chociaż czasem przydała by mi się ta cecha. W jednej sytuacji ta cecha będzie zaletą, a w drugiej wadą. Piękne zdjęcia.
  Pozdrawiam :)
  https://fightmotivationvictory.blogspot.com/

  ReplyDelete
 29. Ja nie należę do perfekcjonistów chociaż czasem przydała by mi się ta cecha. W jednej sytuacji ta cecha będzie zaletą, a w drugiej wadą. Piękne zdjęcia.
  Pozdrawiam :)
  https://fightmotivationvictory.blogspot.com/

  ReplyDelete
 30. ja nigdy nie byłam perfekcjonistką niestety, śliczne zdjęcia takie kochane :D
  Pozdrawiam Cieplutko <3

  blondbme.blogspot.com/

  ReplyDelete
 31. Myślę, że wszystko ma swoje plusy i minusy. Planowanie wszystkiego nie zawsze jest dobre, bo czasami traci się dreszczyk emocji i warto od czasu do czasu zacząć chodzić w głową w chmurach :)
  Pozdrawiam,
  Aleksandra (Strefa bez Stresu)

  ReplyDelete
 32. Faktycznie bycie perfekcjonista ma swoje plusy i minusy. Bo często właśnie nie jesteśmy pewni czy zrobiliśmy coś wystarczająco dobrze i często poświęcamy na to bardzo dużo czasu.
  pooositivee.blogspot.com

  ReplyDelete
 33. Perfekcjonizm jest kłopotliwy :( Z jednej strony fajnie - wszystko dopięte na ostatni guzik, jak najlepiej.. a z drugiej ciągłe obawy, czy aby na pewno jest w porządku..
  Piękne zdjęcia!<3

  Mój blog - klik! :)

  ReplyDelete
 34. Prześwietne zdjęcia!


  Zapraszam do mnie. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz po sobie ślad w postaci obserwacji oraz komentarza. ☺ normalbutdidnot.blogspot.com (click)

  ReplyDelete
 35. Osobiście uważam, że coś z bycia perfekcjonistką w sobie mam.Kiedy podejmuje się zrobienia czegokolwiek zawsze staram się wykonać wszystko w 100%. Niestety gdy coś nie idzie po mojej myśli od razu nie mam ochoty dalej nic robić. Z jednej strony uważam, że jest to zaleta ale też wada.

  ReplyDelete
 36. Perfekcjonizm nie jest dobry. Ja tak uważam. To zła postawa, która może doprowadzić do wielu nieciekawych rzeczy. To nie tak, żeby robić wszystko na odwal się, bo warto robić rzeczy dokładnie, ale brać to trochę z dystansem i luzem, a nie z myślą "ma być 100% idealnie".
  Super zdjęcia :)

  paczix.blogspot.com

  ReplyDelete
 37. Myślę, że perfekcjonizm dzieli się po prostu na dwie strony na dobrą i na złą.
  Słodziutko wyglądasz w tych uszkach.
  http://joanna-szwed.blogspot.com/

  ReplyDelete

Like us on Facebook