Blog: what is it all about?

August 12, 2016

Tekst pisany już dawno poszedł w odstawkę. Ludzie wolą coś oglądać niż czytać. Pomimo tego widać, jak blogosfera się rozwija. Blog to wcale nie łatwa sprawa, choć z tego faktu nikt nie zdaje sobie sprawy. Gdyby osoby, które nie dzielą się swoim życiem w internecie dowiedziałyby się ile pracy jest w tym wszystkim, bloger nie byłby wytykany palcami za to, że prowadzi swój internetowy pamiętnik, a wiem, że to często się zdarza. Moje początki z blogowaniem nie należały do najlepszych. Jedynie czego chcieli inni to, to abym zniknęła z internetu, ale to się im nie udało. Nadal tu jestem i pomimo trudnych początków, nie poddałam się i spełniam się w pasji. Przeszłość to przeszłość. Temat blogowania jest na tyle obszerny, że nie wiem od czego zacząć. Kluczowe słowo - blog. Z czym mi się tak na prawdę kojarzy? I co przede wszystkim jest najważniejsze?

S Y S T E M A T Y C Z N O Ś Ć

Ważna kwestia, której trzeba się trzymać. Jeżeli prowadzisz bloga musisz liczyć się z tym, że czytelnicy wymagają od ciebie systematyczności w tworzeniu nowego tekstu i zdjęć. Nie jest to wcale łatwe. Post sam się nie napisze. Potrzeba pomysłu, wiedzy na dany temat i czasu na zinterpretowanie oraz podzielenie się tym z obserwującymi.

Z A A N G A Ż O W A N I E

Skoro zebrałaś czytelników pokaż, że zależy ci na dalszych relacjach typu bloger - czytelnik. Osoba pisząca bloga dba o to, aby jego obserwatorzy się nie nudzili. Zapewnij im różnorodność pod względem interesujących tematów, o których aż będzie chciało się gorliwie dyskutować w komentarzach.

P O M Y S Ł

Proszę Cię, nie pisz o tym jak się wyspałaś, zjadłaś pyszne śniadanie, oglądałaś telewizję, jadłaś obiad, kolację... Przepraszam, usnęłam prawie. Na cały proces stworzenia bloga trzeba mieć pomysł. Zamiast pisać o śniadaniu, które jadłaś z wdziękiem, przedstaw ciekawe przepisy na zdrowe pancake'i. Pancake'i lubią wszyscy. No może przynajmniej ja. Ale uwierz, że pomysł na zdrowe naleśniki jest o wiele lepszy niż na te tradycyjne wysmarowane Nutellą. Tak, tak, nigdy nie jadłam Nutelli i nie zasmakuję z pewnością tego smaku, ale wolę zdrowsze wersje. Mam nadzieję, że część z Was się ze mną zgodzi. Trochę zeszłam z tematu. O czym ja to mówiłam? Ach tak - pomysł, zaskakujący i przyciągający uwagę - sukces na większy ruch na blogu.

C Z A S

"Nie było mnie dwa miesiące, ale od teraz postaram się dodawać posty regularnie" - te zdanie co raz częściej widuję na blogach, gdzie post pojawia się raz na ruski rok. Rozplanuj kiedy i w jakich odstępach czasu będziesz miała chwilę na zajęcie się swoim hobby. Po długim czasie pustkowia na blogu, ludziom zaczyna się nudzić i nie mają ochoty obserwować małego miejsca w internecie, gdzie nic od kilku miesięcy się nie dzieje.

P A S J A

Prowadź bloga z pasją. Ile razy to już słyszałam. Powiedzmy, że niektórzy tej pasji w ogóle nie posiadają, nie mówiąc już o blogu, gdzie widzimy same wishlisty z ubraniami z chińskich stron. Ktoś powie hipokryzja. Sama ma współprace z chińskimi firmami, a narzeka teoretycznie patrząc na samą siebie. Tu jest mały, malusieńki błąd. Dosłownie niezauważalny. Pojawiła się u mnie jedna wishlista, ale stworzona, aby była miła dla oka, a nie krzyczała, kliknij mnie! U mnie to tak nie działa. Współprace traktuję jak wynagrodzenie za dwa lata stażu w blogosferze. Ile miałam propozycji, tyle odrzuciłam. Chcę dla swoich czytelników pokazać, że prowadzę piankaofstyle.pl z pasją, nie polując na żadną z firm ubraniowych. Nigdy nie napisałam do firmy o współpracę i nie zamierzam. Wolę, aby docenili to sami niż pchać się na siłę. Pasja nie pojawia się znikąd. Ona powinna być i jest w naszych staraniach do uzyskania celu. A mój cel to pokazać ludziom, co myślę i nie bać się tego, że ktoś może temu zaprzeczyć, bo ile ludzi, tyle opinii.
You Might Also Like

36 komentarze

 1. Ja myślę, że zaangażowanie i pasja to najważniejsze punkty. :)
  www.minimalism-style.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Ostatnio pisałam podobny post o pasji do bloga. Ale jeszcze go nie opublikowałam bo czeka na swoją kolej a kolejka dość długa. Sama pisze bloga już od prawie roku i miałam tylko małą jedną współprace w której poleciłam książkę która dostałam od danej firmy. Aż mi przykro się robi jak czytam kogoś bloga a co 2 post to wishlista i żebranie o kilki a cała prawa kolumna w bannerach od firm. Ale taki wiek gdzie blogegrzy czy bloggerki chcą tylko zarabiać na pasji. Już dawno nie czytałam przez przypadek bloga na którym chciałam bym zostać na dłużej i czekać na nowe posty. Taka straszna prawda.
  Dobrze napisałaś że trzeba publikować posty systematycznie a nie jak mi się albo jak dostane ubrania to muszę je zareklamować. Ogólnie sama treść jest ciekawa jak zawszę :)
  Twojego bloga obserwuje już, dość długi czas chyba od samego początku mojego bloga. U ciebie zawszę można zobaczyć posty co kilka dni co lubię w twoim blogu :)
  Pozdrawiam, Weronika
  xoxo
  Jeśli masz czas na oglądanie kilku zdjęć i przeczytanie kilku postów, to możesz zajrzeć :) Mój blog :) klik <3

  ReplyDelete
 3. Świetny wpis, zawarłaś chyba wszystko co można by napisać na ten temat. Moim zdaniem blogosfera do niedawna królowała w internecie, teraz przyszedł czas youtuba i smuci mnie to, że kolejna pisemna forma wyrażania siebie zostaje wyparta przez video

  ReplyDelete
 4. Masz rację, początki zawsze były i będą trudne. Według mnie wszystkie z punktów są najważniejsze, odejmijmy jeden - blog już nie będzie tym samym.
  Świetny przykład z tymi pancakes'ami ;)
  Genialny pomysł na zdjęcia.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Zapraszam do siebie: slowandminimal.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Świetny post! O dziwo przeczytałam cały! Więc dzięki!💗 Mnie najbardziej irytuje -zakładanie blogów dla wspopracy,dostawaniem ubrań i w tym wszystkim obs/obs😣😣 Pozdraiwma! wiktoria-kozlowicz.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Świetny post, jak zwykle zresztą. Jestem początkującą blogerką, ale rozumiem ciebie w 100% procentach. Nie rozumiem osób, które zakładają blogi dla współprac i darmowych rzeczy. Nieraz aż wstyd mi, że takie osoby w ogóle są. Moim zdaniem najważniejsze w prowadzeniu bloga są: systematyczność i pomysł. Pomysłowe zdjęcia ;) W wolnej chwili zapraszam na mojego bloga: mmartnw blog

  ReplyDelete
 7. i to jest zrozumiane:) Blog to cos wiecej niz takie o, cos :D

  http://karolinaslomka.blogspot.com/

  ReplyDelete
 8. Sama dopiero zaczynam, jednocześnie piszę fanfiction więc muszę mieć wszystko rozpisane w kalendarzu. Nie wyobrażam sobie tego inaczej, pisze zawsze kiedy mam wene więc postów i rozdziałów mam na zapas

  http://wiktoria-komisarz.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Sama dopiero zaczynam, jednocześnie piszę fanfiction więc muszę mieć wszystko rozpisane w kalendarzu. Nie wyobrażam sobie tego inaczej, pisze zawsze kiedy mam wene więc postów i rozdziałów mam na zapas

  http://wiktoria-komisarz.blogspot.com

  ReplyDelete
 10. Rzeczy, o których napisałaś odgrywają ważną rolę, racja ;)
  Mój blog :)

  ReplyDelete
 11. Wszystkie te punkty odgrywają bardzo ważną rolę. Myślę też, że uporządkowany wygląd bloga jest wieeelkim plusem.

  blog-klik

  ReplyDelete
 12. Jak ja nie lubie takich osób, które piszą co chwilę sorka, że nie było mnie 2 miesiące, ale teraz postaram się systematycznie dodawać posty....

  londonkidx.blogspot.co.uk

  ReplyDelete
 13. Te rzeczy odgrywają bardzo ważną role w blogowaniu, a szczególnie systematyczność. Ale lepiej dodawać dopracowane posty, niż codziennie, a beznadziejne.
  Super post i śliczne zdjęcia.
  Mój blog

  ReplyDelete
 14. Wszystkie podpunkty, które opisałaś są ważne dla tworzącego. Bez nich prowadzenie bloga nie miałoby sensu.
  Pozdrawiam Mój blog♥

  ReplyDelete
 15. Główne punkty w blogowaniu.. bardzo ważne.
  Pasja, pomysł, zaangażowanie to najważniejsze według mnie.

  justlovejulie.blogspot.com

  ReplyDelete
 16. Prowadzę bloga już kilka dobrych lat, nie mam wielkiej popularności, miliona obserwatorów, ale piszę go z pasją. Gdyby jej nie było, już dawno bym się poddała. Blogi dla samych ubrań są dla mnie bezsensu.

  http://nesssy-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 17. Super post oby zachęcił innych do pisania z pasja :)

  Mój blog klik!

  ReplyDelete
 18. Zgadzam się z twoimi radami, najbardziej denerwuje mnie to, gdy osoba pisząca bloga przeprasza, że nie było jej tyle i tyle, dużo obiecuje, a pózniej dalej jej nie ma :)
  meegstyle.blogspot.com

  ReplyDelete
 19. Zgadzam się całkowicie, bardzo mądry post. Do tego jeszcze w trakcie czytania słuchałam muzyki fortepianowej, cudownie się razem skomponowało.

  only-martyna.blogspot.com

  ReplyDelete
 20. W zupełności się z tobą zgadzam. Świetny pomysł na tematyke postu. Zapraszam do siebie asiaczajka.blogspot.com

  ReplyDelete
 21. Na początku jak założyłam blog nie traktowałam tego poważnie, chyba jak każdy przez 1 miesiąc. Po jakimś czasie zrozumiałam, że moje wysiłki staną się bardziej docenione, kiedy będę systematyczna i będę wiele czasu poświęcała blogu, tak też się stało ♥
  http://iam-wiki.blogspot.com/

  ReplyDelete
 22. Blog jest czymś cudownym co trzeba naprawdę pielęgnować niestety nie zawsze wszystko wychodzi nam tak jak chcemy :/

  flawlessbananaa.blogspot.com

  ReplyDelete
 23. Bardzo lubię twój sposób pisania! Pancaki ja lubię z nutellą, ale tę zdrową wersję ze świeżymi owocami wręcz uwielbiam. Kiedyś sama popełniałam taki błąd, ale teraz się rozwijam i zauważam poprawę. Czasami lubię jednak zobaczyć takie posty jak "mój dzień".
  Pozdrawiam, Natalia

  ReplyDelete
 24. bloga nie można zaniedbywać! trzeba być systematycznym w tym co się robi
  pozdrawiam ^^
  http://xycjpc.blogspot.com/

  ReplyDelete
 25. Świetnie napisany post. W blogowaniu podstawą jest systematyczność, ale też pasja do pisania. Jeśli to jest - tematy postów zawsze się znajdą.

  http://sysiadelrey.blogspot.com

  ReplyDelete
 26. Też mi się wydaje, że youtube wygrywa z blogiem co jest dla mnie oznaką, że ludzie stają się na tyle leniwi, że nie chce im się czytać, bo oglądanie jest mniej męczące.
  Pozdrawiam i zapraszam MÓJ BLOG - KLIK

  ReplyDelete
 27. Pomocny post :)
  http://malachowskaadrianna.blogspot.com/2016/07/2-outfits-banggoos-x-zaful.html

  ReplyDelete
 28. Według mnie najważniejsze jest zaangażowanie i pomysł na bloga :D


  http://roseaud.blogspot.com/

  ReplyDelete
 29. Fajny post :)
  http://alicekadubiec.blogspot.com/

  ReplyDelete
 30. Prowadzenie bloga nie jest takie łatwe jak się innym wydaje :)


  rilseee.blogspot.com

  ReplyDelete
 31. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 32. Zawarłaś wszystkie ważne rzeczy dotyczące blogowania! :)
  Mój blog

  ReplyDelete
 33. A ja nadal ubolewam, że większość zwykłych osób nie docenia trudu, jakim faktycznie jest prowadzenie bloga regularnie. Zaangażowanie i pasja to w tych czasach konieczność ;)

  minimalistyczny.blogspot.com

  ReplyDelete
 34. O tak, zaangażowanie i pasja, najważniejsze :)!
  Mój blog - klik ♥

  ReplyDelete
 35. Czasami przerwy są potrzebne w blogowaniu, nie mówię o tym, żeby każdy post zaczynał się: "przepraszam za moją nieobecność", ale sama niedawno ponownie zaczęłam prowadzić bloga, po przerwie i wiem, że było mi to bardzo potrzebne :)
  http://my-natalias-place.blogspot.com/

  ReplyDelete

Like us on Facebook