BACK TO SCHOOL #2: Jak się uczyć?

September 05, 2015

Szkoła, szkoła, szkoła.... W tym tygodniu wszyscy mówią o szkole. Jakże ja lubię chodzić i się nudzić w szkolnej ławce. Wyczuliście ten sarkazm, co nie? Ten tydzień zaczęłam nie najlepiej, bo szłam do szkoły praktycznie zaspana. I teraz widzicie co wakacje robią z człowiekiem! Dopiero co odbieraliśmy świadectwo, a tu już minęło rozpoczęcie i zadzwonił pierwszy dzwonek. Obiecałam i obiecuję sobie, że w tym roku się przyłożę do nauki bardzo dobrze, bo mam co do siebie wysokie wymagania, a zazwyczaj jestem perfekcjonistką i chcę robić coś prawidłowo, z czego będę zadowolona. Kiedy będę widziała piątki lub nawet szóstki na świadectwie ukończenia szkoły, to myślę, że będę dumna z siebie, że wytrwałam. Ale to tylko marzenia. Czy się spełnią? O tym muszę się przekonać ja sama. 
Od dawna szukam sposobów na naukę. Gdzie nie spojrzę, wszystkie takie same. Postanowiłam przetestować z nich niektóre. Próbowałam tak na prawdę każdego, ale tylko część z nich się sprawdziła. Ktoś kiedyś podsunął mi pomysł napisania posta o sposobach na naukę. Nie byłam co do tego przekonana, bo zazwyczaj każdy robi takie posty. Jak się uczyć? Ludzie mają różnorodne pomysły na tzw. wkucie całej wiedzy. Inni żują gumę, która podobno pomaga w uczeniu się. Ja jednakże tego sposobu nie testowałam. Natomiast większa część zapisuje sobie oddzielnie skróconą notatkę ze wszystkich lekcji przygotowujących do napisania egzaminu. O tym jak się uczę przekonacie się za chwilę. Opisałam to w kilku punktach.

POSPRZĄTAJ POKÓJ I BIURKO
Chaotycznie ułożone rzeczy rozpraszają. Zrób porządek w biurku i pokoju wcześniej, aby potem efektowniej nauczyć się z podręcznika na sprawdzian.

WYŚPIJ SIĘ WCZEŚNIEJ
Sen to najważniejsza czynność każdego dnia. Trudno jest przestawić się z trybu wakacyjnego, w którym wstawałaś o 12, na tryb szkolny, kiedy trzeba wstać o 6. Ustaw sobie budzik z kilkunastoma drzemkami, a gwarantuje, że szybko wstaniesz z łóżka. Najlepiej telefon położyć daleko od siebie, aby  trudniej się do niego dostać.

ROZKŁADAJ NAUKĘ W CZASIE
Rób sobie kilkuminutowe przerwy w nauce. Im dłużej się uczysz, bez żadnych przerw, tym trudniej będzie ci przyswoić wiedzę. Podziel naukę wszystkich przedmiotów w czasie. Dla przykładu naucz się najpierw na sprawdzian z historii o danej godzinie, a później zabierz się za odrabianie pracy domowej z matematyki.
SKUP SIĘ NA JEDNEJ RZECZY
Znajomy z facebooka przysłał ci wiadomość? Bierzesz szybko w rękę telefon i przeglądasz powiadomienia, statusy, czat. Zanim się obejrzysz będzie już wieczór, a swój cenny czas zmarnujesz na przeglądaniu social medias. Najlepiej jest wyłączyć całkowicie urządzenia elektryczne, odizolować się od nich na czas nauki. Jeżeli odrabiasz pracę domową z polskiego, a chcesz brać się za słówka z angielskiego, to najpierw odrób lekcje, a dopiero potem ucz się słówek. Wtedy nie pogubisz się, w tym czego się uczysz i będziesz skupiała się na jednej rzeczy, zamiast na tysiącu innych.

ZAPLANUJ SWOJE DZIAŁANIA
Świetnym sposobem na uporządkowanie swoich czynności będzie założenie kalendarza lub chociażby plannera. Takie rozwiązanie zaczynam stosować już od tego roku. Jak na razie zapisywanie terminów sprawdzianów, kartkówek i egzaminów pomoże w ogarnięciu wszystkich szkolnych spraw. Mam nadzieję, że poprawią mi się dzięki temu również oceny. Jestem pewna, że taki sposób jest dobry dla zapominalskich osób (tak, ja też jestem zapominalska, haha).

DBAJ O DOBRE OŚWIETLENIE POKOJU
O tym mówią nam rodzice od najmłodszych lat. Dobre oświetlenie to podstawa. Wyczytałam ciekawostkę na internecie, w której pisze, że jeżeli osoba jest praworęczna lampkę na biurku należy ustawić po lewej stronie, a jeżeli osoba jest leworęczna to na odwrót, czyli lampka wędruje na prawą stronę. 

A Wy, jak się uczycie? Macie jakieś swoje sposoby na naukę?

You Might Also Like

105 komentarze

 1. Bardzo pomocny post ! :D U mnie zadziałało rozkładanie sobie materiału na kilka dni, aczkolwiek jestem osobą, która robi wszystko na ostatnią chwilę, więc rzadko się tego stosuję. Ostatecznie mam jeden dzień i przez 3 godziny zakuwam na prace klasową z historii. I ja też jestem zapominalska i większośc moich niedostatecznych jest za zapominanie o zadaniach domowych itd.
  http://you-always-be.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Świetne sposoby! Na pewno skorzystam. :)
  Mój sposób uczenia opisałam na blogu w tamtym roku, nie ma w tym nic skomplikowanego, ale na pewno uzupełnię go o twoje pomysły. ;)

  http://aleksandra-brycka.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. Wstawanie rano i utrzymanie porządku to chyba dla mnie najtrudniejsze rzeczy w ciągu roku szkolnego :D śliczne zdjęcia!
  via-martyna.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Ja również jestem typem perfekcjonistki, zawsze wymagam najwięcej od siebie. Życzę, żeby Ci się w tym roku udało i żebyś osiągnęła swoje cele :) Sposoby na naukę bardzo przydatne, staram się stosować jak najczęściej i rzeczywiście działają.
  Mój blog ❀

  ReplyDelete
 5. Świetne rady!

  Zapraszam na nowy post! Jeśli Ci się spodoba będzie mi bardzo miło, jeśli skomentujesz i zaobserwujesz mój blog. :)
  >> ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM <<  ReplyDelete
 6. mam podobne sposoby, porządek i telefon najważniejsze :)


  Mój blog - klik

  ReplyDelete
 7. Fajne sposoby :). Większość używam. O tej lampce również czytałam ;)

  Pozdrawiam cieplutko,
  Do what you love - klik!

  ReplyDelete
 8. Śliczne zdjęcia :)
  Obserwowanie za obserwowanie?
  Zacznij :)
  http://malwinabeczek.blogspot.com/

  ReplyDelete
 9. dziękuję, bardzo pomigłaś mi tym postem, kilka rad ,,wplotę'' do mojej codzienności ;) super zdjęcia!
  ~zapraszam na mojego bloga

  ReplyDelete
 10. Ja do tego wszystkiego dodałabym jeszcze dobre nawodnienie organizmu, u mnie zawsze to pomaga :) Pozdrawiam, www.polinska.blogspot.com

  ReplyDelete
 11. Ale śliczny design <3! Ja w tym roku też zaczęłam zapisywać wszystko w kalendarzu, w tamtym roku mi nie wyszło dlatego teraz muszę się zmobilizować. :)
  aleksandraq.blogspot.com

  ReplyDelete
 12. Najlepiej to podchodzić do wszystkiego z uśmiechem ;)

  http://przyszlosczapisanawterazniejszosci.blogspot.com/

  ReplyDelete
 13. ostatnie zdjęcie :3 ja mam największy problem z organizacją czasu wolnego xD
  zapraszam Mój blog - byAjina

  ReplyDelete
 14. Ja gdy się uczę to zawsze sięgam po ponadprogramowe treści. Mózg jest skonstruowany tak, że zapamiętuje tylko dany procent treści i z reguły jest to dokładnie to czego potrzebuję na sprawdzian

  toofussy.blogspot.com

  ReplyDelete
 15. Ja w tym roku koniecznie muszę być bardziej zorganizowana, bo jednak liceum i późne powroty ze szkoły do domu to nie jest coś fajnego :)

  cvte-olga.blogspot.com

  ReplyDelete
 16. Bardzo fajny post dla mnie najważniejszą rzeczą jest miejsce w,którym się ucze czyli posprzątany pokój ;) http://themessofbookie.blogspot.com/

  ReplyDelete
 17. Ja slyszę od pierwszego dnia w kółko "Matura, matura, matura..". Ledwo wróciłam a już nas zamęczają. CIekawe porady, staram się stosować do każdej z nich :)

  Zapraszam na mojego bloga, może zostaniesz na dłużej? (klik)

  ReplyDelete
 18. Przydatny post ! :)

  To mój blog WWW.OSIAOSIA.BLOGSPOT.COM
  Kliknij tu aby mi pomóc :) CHOIES KLIK

  ReplyDelete
 19. Czysty pokój i burko to mój wielki problem. Nie ukrywam sprzątanie sprawia mi trudność :( no trudno się mówi
  A zdjęcia cudowne :*

  http://killlia76.blogspot.com/2015/09/bad-devil-my-kochamy-czarny.html zapraszam i obserwuje twój cudny blog

  ReplyDelete
 20. Śliczne zdjęcia, ja też planuje bardziej przyłożyć się do nauki ale nie wiem czy mi wyjdzie
  Buziaki ;*
  crazyy-mee.blogspot.com

  ReplyDelete
 21. Bardzo ciekawe sposoby. Ja w ostatnie dni wakacje postanowiłam dokładnie posprzątać pokój, szafę, biurko. Teraz jest mi o wiele lepiej i nie poświęcam dużo czasu na szukanie jednej rzeczy :)
  Śliczne zdjęcia. Twój design jest cudowny *.* po prostu mega! :D
  Zapraszam do mnie! :)

  ReplyDelete
 22. Praktyczny post, sama zamierzam przetestować kilka z tych sposobów, bo również mam zamiar w tym roku wziąć się za naukę i dobrze zacząć liceum. Już widzę, że będzie ciężko, ale dam radę! :D

  http://silverpositive.blogspot.com/

  ReplyDelete
 23. Ja nie mam takich sposobów swoich. Wystarczy uczyć się systematycznie ;)

  http://rilseee.blogspot.com/

  ReplyDelete
 24. świetny wpis ;)
  eunikovakinga.blogspot.com

  ReplyDelete
 25. śliczne zdjecia :)


  ZAPRASZAM DO MNIE, BYŁOBY MI BARDZO MIŁO GDYBYŚ ZAJRZAŁA NA MOJEGO BLOGA ;)

  KLIK

  ReplyDelete
 26. śliczny blog! :)
  sayhellotonatt.blogspot.com

  ReplyDelete
 27. Jejciu, świetny post :) Ja radzę sobie tak, że nie robię wszystkiego na raz i staram się odrabiać jak najwcześniej, aby potem mieć więcej czasu na przykładowe pisanie postów i inne ważne rzeczy. :) Dość pomocny i przydatny post. Zaobserwowałam twojego bloga, jeśli masz czas, to możesz odwiedzić też mojego :D

  ReplyDelete
 28. Przydatne porady. Ja najczęściej rozkładam sobie nauke na kilka dni przed sprawdzianem tak jest mi łatwiej.
  http://darka-blogg.blogspot.com/

  ReplyDelete
 29. Najlepiej jest się uczyć systematycznie, wtedy łatwiej jest mi nauczyć się na sprawdzian itd, ;)

  http://xyzilo.blogspot.com/

  ReplyDelete
 30. Świetne porady xx

  BirthofFashion883.blogspot.com

  ReplyDelete
 31. Fajne porady, śliczne zdjęcia :)
  http://frazeologizmastrall.blogspot.com/

  ReplyDelete
 32. Muszę się do tego zastosować :/ Bo zwykle wszystko co wymienione powyżej robię odwrotnie np. zamaist porządek na biurku jest bałagan itp... Mega przydatn post! Na pewno mi pomoże!
  http://matany-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 33. Myślę, że stosuję te porady ;) Cudowne zdjęcia ;*

  Amiliaza.blogspot.com

  ReplyDelete
 34. ostatnie zdjęcie - cudo! <3
  mój sposób - robienie notatek z najważniejszymi informacjami :)
  zapraszam do siebie :) nowy post! :)
  http://dusianov.blogspot.com/

  ReplyDelete
 35. post na pewno się przyda, zwłaszcza na pierwszy miesiąc:)
  http://polowcia--blog.blogspot.com //w najnowszym poście- school lookbook!

  ReplyDelete
 36. Bardzo pomocny post ,naprawdę dobre porady.W dodatku idealne zdjęcia.
  http://xsilyx.blogspot.com/

  ReplyDelete
 37. Post bardzo przydatny, genialne sposoby! Nie mówiąc już o zdjęciach, które są śliczne!

  Pozdrawiam cieplutko ^^
  ♥by-sylwia.blogspot.com♥

  ReplyDelete
 38. Jestem dumna :D A zdjęcia pięknie wyszły haha <3 Wszystkie moje widze :D :*

  ReplyDelete
 39. O niektórych zposobach nie wiedziałam, więc są bardzo przydatne! Bardzo ładne zdjęcia, zakochałam się w kolor twych oczu ♥
  Pozdrawiam xx

  http://ilyfuhull.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 40. świetne rady ;) na pewno skorzystam! :D
  Moj blog

  ReplyDelete
 41. Super rady :) Ja żeby się nauczyć muszę się przede wszystkim ciszę :)

  niktniewidzi.blogspot.com (KLIKNIJ TUTAJ)

  ReplyDelete
 42. Bardzo pomocny post, na pewno skorzystam z tych rad! :-)

  Pozdrawiam,
  http://large-means-beatiful.blogspot.com

  ReplyDelete
 43. Na pewno pomogłaś tym, którzy tego potrzebowali! Fajnie opisane. ;) :D

  Pozdrawiam, atramka xx

  ReplyDelete
 44. świetne rady! :)
  true-less.blogspot.com

  ReplyDelete
 45. Przerwy w nauce- najważniejsze i oczywiście sen :).
  Całuski :*

  ReplyDelete
 46. U mnie przede wszystkim podstawą w nauce jest porządek, bo nie potrafię się skupić w bałaganie.

  Nowy Post!- Klik!
  Mój post na FAMFY-Klik!

  ReplyDelete
 47. Najważniejsze jest dobre planowanie, aby ze wszystkim się wyrobić :) Świetny wpis, a te zdjęcia są przepiękne!

  Pozdrawiam ♥,
  yudemere

  ReplyDelete
 48. Śliczny nowy nagłówek *-*
  Rady są świetne! Jejk, faktycznie niedawno co odbierałam świadectwo i wychodziłam z gimnazjum ;__;
  Przepięknie wyglądasz ♥

  ReplyDelete
 49. Fajne rady, dodałabym też coś o tym by nie podchodzić do nauki, z góry z negatywnym nastawieniem
  Moj blog - KLIK

  ReplyDelete
 50. Ja najwięcej uczę się na lekcjach, zapamiętując :-)
  Pięknie wyglądasz!

  ReplyDelete
 51. Bardzo przydatny post! Ja często łapię się na tym, że podczas nauki rozprasza mnie telefon i nie mogę w stu procentach skupić się na nauce. Świetne zdjęcia :)
  Pozdrawiam, MAJA-RUSEK.BLOGSPOT.COM.

  ReplyDelete
 52. Świetne porady, na pewno je wykorzystam ;)
  ---> http://fridayp.blogspot.com/ <--- Mój blog
  Miłego wieczorku ;)

  ReplyDelete
 53. Też planuję solidnie przyłożyć się do nauki w tym roku, miejmy nadzieję, że mi się uda i w czerwcu zobaczę pasek na świadectwie! Byłabym wtedy bardzo dumna z siebie. W nauce najważniejsza chyba jest systematyczność, żeby nie odkładać niczego na ostatnią chwilę. Świetne rady!

  Proszę o poklikanie w linki u mnie, zapraszam
  http://weliveaswedreamaloneq.blogspot.com/

  ReplyDelete
 54. Fantastyczne zdjęcia :) Ciekawy post, na pewno przydadzą mi się twoje rady :)

  juliabloger.blogspot.com

  ReplyDelete
 55. Świetne zdjęcia! Super porady, na pewną się przydadzą :)
  Pozdrawiamy cieplutko♥
  |Weronika i Wiktoria|
  MOŻEMY LICZYĆ NA TWOJĄ POMOC? KLIKNIESZ W LINKI? :)

  ReplyDelete
 56. sama mam kilka z tych rad zakodowanych już w głowie :)
  blog: optymistka. | fanpage

  ReplyDelete
 57. Bardzo fajne porady i z doświadczenia wiem że przydatne ;)

  crejzzzooll.blogspot.com

  ReplyDelete
 58. Świetne rady, na pewno korzystne dla wielu osób.:)
  Masz coś "przyciągającego" w urodzie, jesteś śliczna, haha:) Super desing!

  www.cassey-cassey.com

  ReplyDelete
 59. Ja nie wyobrażam sobie wstać bez wciśnięcia przycisku drzemka w telefonie a np. mój tata mówi, że to całkowite marnowanie snu bo przecież w te 10 minut i tak nie zaśniemy. Więc jak widać każdy jest inny :D Jak dla mnie podstawą jest kalendarz i nie wyobrażam sobie bez niego życia :D

  Sometimes my-klik!

  ReplyDelete
 60. Bardzo ciekawe zdjęcia !
  Zapraszam do siebie,
  http://prettytopnotchlife.blogspot.com

  ReplyDelete
 61. SUper pomysl na post :)
  pozdrawiam,Sylwia
  http://photo-kinga.blogspot.com/

  ReplyDelete
 62. Genialne rady! Ja zawsze coś jem podczas nauki, wtedy jakoś szybciej mi się wszystko przyswaja xD
  Świetne zdjęcia, jesteś śliczna!

  Julia's Secret KLIK!

  ReplyDelete
 63. Świetne porady, na pewno wykorzystam którąś z nich :)

  Zapraszam do mnie
  another-view-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 64. Świetne rady ! Masz cudowny Design ♥ Zakochałam się w nim :D
  http://bojuznicnibedzietakiesame.blogspot.com/2015/09/back-to-school-konkurs.html

  ReplyDelete
 65. Twoje rady muszę sobie wziąć do serca! Śliczne zdjęcia. ♥
  MÓJ BLOG :)

  ReplyDelete
 66. Ja muszę popracować nad porządkiem w pokoju, bo ze mnie wielka bałaganiara. :'D Ostatnio zrobiłam porządki i muszę to jakoś utrzymać, haha. Śliczne zdjęcia. :*

  MÓJ BLOG - KLIK ♥
  Jeżeli mój blog Ci się spodoba- zaobserwuj, będzie mi bardzoo miło. :)

  ReplyDelete
 67. Chyba każdy z czasem wyrabia sobie własne przyzwyczajenia, dzięki którym nauka nie wydaje się być taka straszna. Jednak edukacja otwiera wiele drzwi w naszym życiu i warto przez nią przebrnąć, tak więc takie sposoby zdecydowanie się przydają. A z nauką nie mam jakiś większych problemów, więc także brak u mnie sposobów na nią, nie musze mieć specjalnych warunków aby lepiej się uczyć :D

  ReplyDelete
 68. Świetne rady, moje są podobne, choć nienawidzę się uczyć. Piękne zdjęcia ♥

  http://neverstopdreaminggg.blogspot.com

  ReplyDelete
 69. Najlepiej jest sie uczyć z dnia na dzien :)
  http://official-patty.blogspot.com/

  ReplyDelete
 70. Po wakacjach bardzo ciężko jest się przestawić...

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie
  marthellye.blogspot.com

  ReplyDelete
 71. Świetny post ! Bardzo dobre porady na kolejny rok szkolny, ja już mam za sobą szkołę jako tako, bo teraz studiuję i to wygląda troszkę inaczej ;)
  Piękne zdjęcia, śliczna jesteś ! I powodzenia w nowym roku szkolnym ;)

  ReplyDelete
 72. Dobre rady ;)

  Zapraszam
  unnormall.blogspot.com

  ReplyDelete
 73. A ja wstawać o 5 :) Świetne rady! :) sliczna!

  u mnie: D I Y: CUDOWNA MASECZKA NA TWARZ (cera tłusta trądzikowa, mieszana i sucha)
  http://alexwberry.blogspot.com/

  ReplyDelete
 74. Super zdjecia ;))
  // http://lichette.blogspot.com

  ReplyDelete
 75. Porządek na biurku to absolutna konieczność! I zawsze wszystko sobie podkreślam :)
  http://dziennik-miedzymiastowy.blogspot.com/

  ReplyDelete
 76. Jesteś taka śliczna! U mnie moze byc balaganu troche, ja tak lubię :D
  wazne zeby nic nie odkladac i miec w sobie motywację do nauki!
  Pozdrawiam ♥
  dorey-doorey.blogspot.com

  ReplyDelete
 77. Uwielbiam wszystko co kolorowe! :)
  http://typical-writers.blogspot.com/

  ReplyDelete
 78. Wow ! Świetny blog i post ! Stylizacja również cudowna :)) Obsrwuje :)
  Zapraszam do mnie i zachęcam do obserwowania oraz komentowania :)
  Mój blog

  ReplyDelete
 79. super post! :)
  sayhellotonatt.blogspot.com

  ReplyDelete
 80. Śliczne zdjęcia :)
  http://frazeologizmastrall.blogspot.com/

  ReplyDelete
 81. Jakie pięknie zdjęcia!! wyszłaś wspaniale

  Zapraszam KLIK i KLIK

  ReplyDelete
 82. Świetne pomysły, ja też w tym roku chce mieć jak najlepsze oceny ;)
  http://photo-kinga.blogspot.com/2015/09/koniec-wakacji-podsumowanie.html

  ReplyDelete
 83. To chyba najbardziej skuteczne, jak i najprostsze sposoby na naukę :) Ciekawy post i śliczne zdjęcia! *.*

  julia-karwowska.blogspot.com - KLIK

  ReplyDelete
 84. Bardzo przydatny post:) Zapraszam do mnie: aassiiaao.blogspot.com i również zapraszam na mojego aska: @Blog23 może mój blog nie jest fantastyczny i nie zaskakuje, ale to wszystko się z czasem zmieni, bo ja dopiero zaczynam moje blogowanie:)

  ReplyDelete
 85. Przydatny post! Ładne zdjęcia :)

  ReplyDelete
 86. Bardzo fajny blog :)
  Serdecznie zapraszam do siebie :)
  http://aleksandrakowalska.blogspot.com/

  ReplyDelete
 87. Świetny post :* http://all-me-and-all-about-me.blogspot.com/?m=1

  ReplyDelete

Like us on Facebook