August 25, 2014

(zdjęcia pochodzą ze strony weheartit.com)

Zacznę od tego, że telefon nie zrobi tak dobrego zdjęcia jak aparat fotograficzny. Nie mamy za bardzo wielu funkcji, aby ustawić ostrość, czy ustawić inne parametry. Telefon ma przede wszystkim malutką matrycę. Nawet jeśli będziemy się starać, to odbiega to od jakości przy robieniu zdjęć lustrzanką.

Mój telefon ma jakościowo dobrą ostrość, ale kiedy chcę wstawić zdjęcie na większy format, to od razu to zdjęcie traci na jakości. Chciałabym mieć nowszą komórkę, aczkolwiek ta może mi jeszcze posłużyć. Szkoda, że przy kupnie obecnego telefonu, nie spytałam się czy ma dobrą jakość robienia zdjęć. 

Mimo to staram się robić jak najlepsze zdjęcia i wrzucam je na Instagrama. Telefon z dobrym aparatem, to nie jeden czynnik, który ma pomóc nam w robieniu zdjęcia tym urządzeniem. Postaram się je pokrótce omówić.


1. Telefon z dobrym aparatem
Taki telefon robi "czystsze" zdjęcia. Dobrym telefonem zrobimy nawet przyzwoite fotki na portale społecznościowe lub bloga. Moje zdjęcia z telefonu nie puszczą się w obieg w większym formacie.

2. Kompozycja zdjęcia
Bez względu na to czy robimy zdjęcia telefonem, czy aparatem fotograficznym, kompozycja jest sprawą kluczową. Chodzi tu o zasadę trójpodziału. Dla ułatwienia wystarczy włączyć siatkę i już dokładnie widzimy, w którym miejscu znajdują się tzw. mocne linie i punkty.

Możecie do fotografowanego obiektu dodać parę ładnych gadżetów typu kolorowe rurki do koktajli, podkładki, serwetki, kwiaty, książka, cokolwiek. Dajcie ponieść się Waszej wyobraźni.
(zdjęcia pochodzą ze strony weheartit.com)

3. Światło
W telefonie nie mamy możliwości by wpuścić więcej światła, gdy robi się ciemno. Dlatego warto robić zdjęcia przy dobrym świetle dziennym. Będą znacznie lepszej jakości, niż zdjęcia robione w ciemnych pomieszczeniach.

4. Edycja zdjęć
Możemy odrobinę podrasować zdjęcia przy pomocy aplikacji do edycji zdjęć w telefonie. Ja zazwyczaj dodaję jakieś fajne filtry, a czasami jeszcze "poszperam" w ustawieniach zdjęcia.5. Rób więcej niż jedno zdjęcie
Zawsze robię kilka zdjęć zamiast jednego. Po tzw. "sesji" wybieram sobie najładniejsze zdjęcia i wstawiam je na Instagrama. Pamiętaj, by te gorsze fotki usuwać, aby nie zalegały nam w pamięci telefonu.

6. Bądź kreatywny i eksperymentuj
Nie rób tylko jednego rodzaju zdjęć. Jeżeli robisz #selfie próbuj robić zdjęcia pod różnym kątem m. in. z góry, z dołu, ujmując połowę twarzy lub same oczy.

7. Korzystaj z filtrów
Dają naprawdę ciekawe efekty. Im więcej filtrów, tym więcej zabawy w obróbce zdjęcia. Czasem nudne zdjęcie, może być ożywione, nabrać barw. Ja obecnie korzystam z PicsArt, Pixlr Express oraz Vsco Cam.


8. Ucz się od lepszych
Warto podpatrywać innych użytkowników Instagrama i uczyć się od nich kompozycji. Pomyślmy, dlaczego to zdjęcie nam się podoba, zobaczyć co znajduje się z tyłu zdjęcia. Ja podpatruję użytkowników, którzy mają naprawdę świetne i jasne zdjęcia.

9. Co za dużo to niezdrowo
Czasem na siłę próbuję ulepszyć swoje zdjęcie. Nie warto obrabiać każdego zdjęcia, bo po każdej obróbce zdjęcie traci na jakości. Jeśli oryginał Ci się podoba, wrzuć gołe zdjęcie, bez obróbki. Zatem zachowaj umiar i ciesz się jakością oryginalnego zdjęcia!

Myślę, że zainspirowałam was tym postem i choć odrobinę znaleźliście swój styl. 


You Might Also Like

8 komentarze

 1. Dziękuję za obserwację ;-) Juz tez obserwuję ;-)

  ReplyDelete
 2. Super porady.
  Ja uwielbiam robić zdjęcia :)
  Obserwuje i licze na rewanż :)
  worldincity.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Ciekawy i przydatny post :)
  Może wspólna obserwacja? Ja już zaczęłam :D
  http://mylittlelifetime.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Śliczne zdjęcia <3
  .
  .
  A u mnie giveaway z firmy choise.com
  Co powiesz na obs za obs ?
  Czekam na odp. u mnie ;
  Możesz kliknąć w baner sklepu shinseide u mnie ?
  ♥ ♥ ♥ http://sawanowska.blogspot.com/ ♥ ♥ ♥

  ReplyDelete
 5. zgadzam się z tymi poradami :)
  ps. mogłabyś kliknąć w link na moim blogu? :)

  http://photo-andyou.blogspot.com/

  ReplyDelete

Like us on Facebook