Jak się uczyć, by się nauczyć?

August 26, 2014

Kolejny post z serii "Back to School" dot. motywacji związanej z nauką. Pomyślałam, że zmieszczę to w jednym poście, wszystko w jednym poście. Rozumiecie? To nie jest takie łatwe, ale jakoś dotrwam.Zacznę od tego, że jestem osobą, która nie często uczy się z lekcji na lekcję. Jednak jakoś mi to wychodzi. Ale co by było gdyby mi nie wyszło. Pomyślmy, że nie nauczyliśmy się na niezapowiedzianą kartkówkę. Wiem, wiem to brzmi nie za bardzo ambitnie, ale przypuśćmy, że taka sytuacja zdarzyła się. I co zrobić? Mamy pustkę w głowie, a w myślach krążą nam złe oceny. Jak temu zapobiec? Czytajcie dalej...


1. Starajmy się uważnie słuchać na lekcjach. Jeśli bazgramy w jakimś zeszycie, albo coś rysujemy, a nauczyciel wyjaśnia nam pokrótce omówione wcześniej rzeczy, to kiedy będziemy pytani, nie będziemy znali odpowiedzi. Dlaczego? Bo nie słuchaliśmy nauczyciela. A w dzienniku stoi kolejna jedynka.

2. Pisząc notatki od razu zapamiętujmy najważniejsze rzeczy. Niezawodnym sposobem na zapamiętanie informacji podczas pisania, jest podkreślanie, zakreślanie kolorowymi mazakami, lub czymkolwiek właśnie tych najważniejszych rzeczy.

3. Piszmy notatki! Przed sprawdzianem najlepszym powtórzeniem jest napisanie sobie informacji na dany temat. Niedawno kupiłam notatnik, w którym to będę zapisywała takie notatki, aby potem nie szukać zeszytów w szafce, a mieć to w jednym, jedynym notatniku.

4. Nie róbmy kilku rzeczy na raz! Jedzenie, picie, granie na komputerze, sms- owanie z przyjaciółką, pisanie na facebooku, albo sprzątanie na 100% nie da nam 6 ze sprawdzianu, lecz 2! Skupmy się na jednej rzeczy, ewentualnie dwóch, aby nie pogubić się w tym wszystkim.

5. Zobaczmy jakie kolory ma tęcza. Tak jak wcześniej pisałam, różnokolorowe notatki są bardziej "ożywione" i od razu chce się uczyć.

6. Jeżeli nie mamy czasu na naukę, to przynajmniej przeczytaj ostatnią lekcję!

7. Czytajmy sobie na głos! W ten sposób szybciej zapamiętamy ważne dla nas informacje.

8. Kojarzcie sobie rzeczy! To nie jest takie złe! Ten sposób przydaje się szczególnie przy uczeniu się słówek z języków obcych.

9. Wierzmy w siebie! Powiedz sobie: "Dziś dostanę piątkę!".

10. Nie rób z siebie niewiniątka. Nie mów "Och, dzisiaj dostanę na pewno pałę.", gdy nauczyciel mówi ci: "Patrycja, masz piątkę!". Głoś wszem i wobec, że jesteś mądra, a rówieśnicy na pewno zasięgną twojej pomocy.


Dziesięć rad- krok po kroku, wystarczy ich się nauczyć. Pamiętajcie, że dobre oceny, sukcesy w nauce doprowadzają nas do wymarzonej dorgi, aby spełniać nasze marzenia. Bez wykształcenia nie ma pracy, a przecież każdy chce się sam utrzymywać i lubić swoją pracę. Nauka nie jest zła! 
Podoba wam się post? Jakie chcecie następne notki tematyczne? 

You Might Also Like

10 komentarze

 1. Bardzo dobre rady ;-)
  Pozdrawiam ;*

  Miśka
  miska-grabowska.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Bardzo fajny wpis ;-)
  Może obserwacja? zacznij i daj u mnie znać:

  http://nataliazarzycka.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. Ja już obserwuje i czekam na Ciebie ;-* buzka

  http://nataliazarzycka.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Ja robię sb mapy myśli :) Np, z polskiego. Wyspisuję sb epoki po rogach kartki,każda epoka na inny kolor. Od tej epoki daje tym samym kolorem ,którym ona jest napisana nazwy dzieł,daty,najważniejszych autorów literackich ,nurty filozoficzne itd. Dzięki temu zapamiętuję kolorami co było w danej epoce.Jesli miałam średniowiecze na czerwono i danse macabre na czerwono to wiem że to się ze sobą łączy :) Mam też rozszerzoną geografię,więc mapę świata zapamiętuję skojarzeniowo,np. Pańswo Jemen,stolica Sana - Jeleń i Sarna. Do tej pory tak to pamiętam :)
  Pozdrawiam. :)
  moje-poczytajki.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. przydatne rady dobrze ze szkole mam juz za soba
  masz ochote na wspolna obserwacje bedzie mi milo
  http://zielonoma.blogspot.it/

  ReplyDelete
 6. Świetne rady. :)
  Wykorzystam na pewno!

  Zapraszam: http://by-lolka.blogspot.com/
  U mnie konkurs :)

  ReplyDelete
 7. Powiem Ci, że bardzo mi się tu podoba! Muszę jeszcze napisać, że masz prześliczny design, będę tutaj gościła o wiele częściej ♥

  Mój blog (klik)
  obs=obs ♥

  ReplyDelete
 8. Przez podstawówkę i gimnazjum bazowałam na zasadzie pierwszej. Potrafiłam słuchać nauczycieli i nic nie uczyć się w domu. Zawsze coś nastulałam i dostawałam dobre oceny. Teraz już nie ma tak łatwo :(
  Pozdrawiam :)
  http://operacja-kojot.blogspot.com/

  ReplyDelete

Like us on Facebook