10 podstawowych blogowych porad

August 03, 2014

Cześć i siema! Dziś postanowiłam napisać porady dla początkujących blogerów/ek. To zaczynamy!


Pisz regularnie
Pamiętaj, aby posty dodawać regularnie. Częste pisanie zależy od typu bloga. W niektórych posty trzeba pisać kilka razy dziennie. Musisz nadążać za swoimi czytelnikami. Pamiętaj też, by zrównoważyć dodawanie notek. Jeśli prowadzisz blog lifestylowy jedna notka na dwa dni spokojnie wystarczy, lecz gdy dodajesz je po kilka razy dziennie to stracisz swoich czytelników. Ale pisanie za rzadko też nie jest dobre. Pamiętaj nie zaniedbaj swojego bloga!
Pisz krótko i na temat
(...) Dzisiaj byłam tu (...) i tu (...) i jeszcze tu (...). Takie typu notki odstraszają czytelników. Pamiętaj, by pisać krótko- nikt nie lubi czytać 50- liniowego posta. Przy pisaniu "nie snuj" bezsensownych historii o swoim dniu.


Pisz starannie
Pamiętaj, aby w twojej notce było jak najmniej emotikonek i błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, itp. Wyraź siebie w tym co piszesz. Ciekawy post "przyciągnie" więcej czytelników. Twój blog musi mieć w sobie to coś! 


Blog to pasja
Coraz więcej dziewczyn zakłada blogi dla zysku. A tak być nie powinno. Jeśli prowadzisz blog dość długo, masz swoich czytelników, KOCHASZ to co robisz to tak. Nie, jeśli notki są o jakimś sklepie, w którym chcesz dostać ciuch. 


Nazwa bloga
Nazwa bloga świadczy o tobie. Musi być oryginalna, jedyna w swoim rodzaju. Nie można wymyślić takiej nazwy jak np. lovkkikisski76, bo z taką nazwą stracisz w 1 dzień kilka czytelników, a poza tym patrząc na taką nazwę dostaje się oczopląsu. Jeśli nie wiesz jaką nazwę nadać swojemu blogowi, to pokombinuj. Weź ostatnią literę imienia i nazwisko, dopisz różne słowa do tego.


Bądź sobą, nie kimś innym
Blog to TY. Wyrażasz w nim siebie. Nie trzeba udawać kogoś innego, żeby zdobyć czytelników. Zadaj sobie pytanie: Czy ja też bym chciała czytać bloga, w którym ta osoba udaje kogoś, kim nie jest? W każdym przypadku odpowiedź brzmi nie. Prawdziwi czytelnicy polubią twój blog za to jaka jesteś na prawdę. Bądź jedyna w swoim rodzaju. 


 Mam swój styl i się tego nie wstydzę
Oryginalność to podstawa. Nie dąż za trendami. Stwórz swój, niepowtarzalny styl. Ubieraj się w to, w czym chcesz, i w czym czujesz się najlepiej. 


Portale społecznościowe- twitter, fanpage, instagram...
Nie jest to potrzebne. Bloga prowadzi się z pasji, a nie dla "łapek" czy "serduszek". Nie widzę w tym nic złego, ale nie ma sensu, żeby dostawać te wszystkie polubienia. Liczy się treść bloga, i to jest najważniejsze. 


To jest moje
Nie kopiuj żadnych zdjęć. Postaraj się, aby te umieszczane na blogu były twoje. Jeśli używasz obrazków ze stron tj. loveit, weheartit nie ma w tym nic złego. Nie kopiuj obrazków z innych blogów! 


Szata graficzna
Musi być ciekawa. Jaskrawe kolory szybko męczą oko, a czytelnik natychmiastowo zamknie kartę z twoim blogiem. Desing powinien być przejrzysty, minimalistyczny, jasny, a przede wszystkim miły dla naszych oczu. A jeśli sama nie potrafisz robić desingów to poproś o pomoc "szabloniarki" albo "desingerki". 


Dziękuję za przeczytanie. Mam nadzieję, że te rady wam się przydadzą. Co o nich sądzicie? Jakie są wasze rady, co do blogowania? 

You Might Also Like

2 komentarze

 1. Wszystkie blogerki powinny przeczytać Twoj wpis, jasny, teściwy i na temat.
  Wszystkie rady są na TAK, dopisałabym jeszcze, że w blogowaniu i komentowaniu powinniśmy zwracać uwage na to,że pomimo anonimwości powinniśmy być dla siebie uprzejmi:)
  Obserwuję Twojego bloga i czekam na więcej takich tematycznych TOP 10 porad na wszystkie tematy;)
  Zapraszam również do siebie:)
  http://justylina.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. Takie posty zazwyczaj pomagają. Twój post, jest krótki i na temat, tak powinno być! Gdyby powstał blog na podstawie twoich rad, z pewnością jego autorka/autor zebrałby/zebrałaby wielu czytelników.
  :)

  ReplyDelete

Like us on Facebook